Odpust w Skórce (2011 rok)

8 września wspominamy ze czcią i wdzięcznością narodziny Matki Bożej. święto to pobudza nas w szczególny sposób do dziękczynienia za ten wielki dar Bożej Miłości. Z tej okazji uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św., ponieważ kościół w Skórce jest pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Na zaproszenie ks. proboszcza nabożeństwo celebrował kapłan, który przyjechał do nas ze Szwajcarii. W homilii ksiądz celebrans powiedział, że Pismo święte nic nie mówi o Narodzeniu Maryi, ale Tradycja podaje, że Jej rodzicami byli Anna i Joachim, którzy długo czekali i wymodlili u Boga poczęcie i narodzenie pięknej córeczki, której dali na imię Maryja. Ona została wybrana na Matkę Zbawiciela świata.

W naszej Ojczyźnie święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w szczególny sposób upodobał sobie wiejski lud, nazywając je świętem Matki Boskiej Siewnej. Był bowiem taki dawny zwyczaj, że dopiero po tym święcie i po przygotowaniu pól zaczynano jesienny siew:
Gdy o Matce Bożej zasiano,
To ani za późno, ani za rano.

To święto kościelne staje się również tematem dla poetów. Poświęca mu jeden ze swoich wierszy Józef Skóra. W wierszu: Matka Boża Siewna pisze:

Idzie Matka Boska Siewna
po jesiennej roli,
wsiewa ziarno w ziemię czarną
w złotej aureoli.
Rzuca swe płomienne blaski
na pola i sioła,
Miłosierna, pełna łaski
patrzy dookoła...

W święto Matki Bożej Siewnej, jak każe dawny zwyczaj, rolnicy przynoszą ziarno przeznaczone na tegoroczny zasiew. Kapłan, poświęcając je, wypowiada następującą modlitwę: "Boże, Ty sprawiasz, że wszelkie nasiona wpadłszy w ziemię obumierają, aby wydać plon (...). Prosimy Cię, pobłogosław te ziarna zbóż i inne nasiona. Zachowaj je przed gradem, powodzią, suszą i wszelką szkodą, a ziemię użyźnij rosą z nieba, aby rośliny z nich wyrosłe wydały obfite plony. Spraw też, abyśmy za przykładem Najświętszej Maryi Panny (...) przynosili plon stokrotny przez naszą wytrwałość w pełnieniu Twojej woli". I tak zaorane zagony czekają na przyjęcie nowego daru - ziemia wkrótce otrzyma nowe ziarno; ono jeszcze przed nadejściem zimy uraduje nasze oczy zielenią. Na wiosnę ziarno przygarnięte przez ziemię, wraz z całą naturą, wybuchnie bogatym wzrostem. Pod koniec lata znów uraduje nas plonem stokrotnym.
Nic więc dziwnego, że Kościół pragnie 8 września, a więc pod koniec lata i na progu jesieni, uczcić Matkę Bożą, wspominając Jej narodzenie. Jej przyjście na świat tak bardzo przywołuje w wyobraźni obraz jesiennego siewu. W Maryi bowiem Bóg powierzył ziemi drogocenne "ziarno", które w przyszłości wyda plon.
"Błogosławiony jest owoc żywota Twojego..." - modlą się dziś tysiące ludzi wierzących na całej ziemi. W niesionych darach do ołtarza oprócz chleba i wina były bułki i chleb, upieczone z tegorocznych zbiorów, ziarno pod zasiew oraz piękne kwiaty. Parafianie tłumnie przystąpili do Stołu Pańskiego. Po komunii św. kapłan poświęcił pieczywo i ziarno, a uczniowie Szkoły Podstawowej im . Marii Kownackiej w Skórce przedstawili w krótkim programie historię święta Narodzenia Maryi Panny z pięknym wierszem.

DO MATKI BOSKIEJ SIEWNEJ

Przychodzisz w dojrzałych kłosach pszenicy
W słońcu, które przypieka bok jabłka
W korcu maku, co się rozsypuje czarnymi kropkami
W wyciągniętych ramionach mieczyków

W grzybach dorodnych przychodzisz
W deszczowej chmurce
W odgłosach burzy

W konfiturach
W słojach pełnych zapasów na jesień i zimę

Przychodzisz Panno Zielna
W mięcie i szałwi
W jarzębinie, jeżynach i gruszkach

Przychodzisz Panno Siewna
W ciężkiej pracy rolnika
W jego pomarszczonych dłoniach
świętych jak upieczony chleb

Przychodzisz w modlitwie
W Litanii i procesji
W której Twój Syn
Wychodzi na ulice miast i wsi

Przychodzisz Panno
Na dobro
Na zdrowie
W swoim Wniebowzięciu

Po występie udaliśmy się wszyscy w procesji z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła, dziewczynki z młodszych klas naszej szkoły sypały kwiatki, ubrane w białe sukienki. Gdy wróciliśmy do świątyni, ksiądz proboszcz zaintonował hymn "Ciebie Boga wysławiamy" i pieśń "Boże, coś Polskę, a następnie podziękował wszystkim tym, którzy przygotowali tą piękną uroczystość. Uczestnicy głośno zaklaskali i wychodząc z kościoła otrzymali świeże, chrupiące bułeczki. Panu Bogu dziękujemy, że mogliśmy uczestniczyć w naszym parafialnym odpuście. Zapraszamy do obejrzenia pięknych zdjęć z tej religijnej uroczystości.

Katecheta
Krzysztof Kwiatkowski
Odpust w Skórce - 2011 rok Odpust w Skórce - 2011 rok Odpust w Skórce - 2011 rok
Odpust w Skórce - 2011 rok Odpust w Skórce - 2011 rok Odpust w Skórce - 2011 rok
Odpust w Skórce - 2011 rok Odpust w Skórce - 2011 rok Odpust w Skórce - 2011 rok
Odpust w Skórce - 2011 rok Odpust w Skórce - 2011 rok Odpust w Skórce - 2011 rok
Odpust w Skórce - 2011 rok Odpust w Skórce - 2011 rok Odpust w Skórce - 2011 rok
Odpust w Skórce - 2011 rok Odpust w Skórce - 2011 rok Odpust w Skórce - 2011 rok
Odpust w Skórce - 2011 rok