Wąskim mostem do... śmierci - tragiczny wypadek na moście

Na moście w Skórce, koło Piły, zginęła dziewiętnastoletnia dziewczyna i jej ośmioletnia kuzynka. Obydwie dostały się pod koła ciężarówki. Mieszkańcy wsi w nocy zablokowali drogę.

Do tragedii doszło w środę tuż przed godziną 18. 19-latka, która wiozła na rowerze ośmioletnią dziewczynkę nagle straciła panowanie nad kierownicą i upadła wprost pod koła przyczepy ciężarowego liaza. 19-latka zmarła w drodze do szpitala w Pile. Nie udało się także uratować jej młodszej kuzynki, która zmarła w szpitalu. Kierowca ciężarówki, 33-letni mężczyzna, był trzeźwy.

Przebrała się miarka

Wypadek postawił całą wieś na nogi. Przy pobliskiej kapliczce i na moście zapłonęło wiele zniczy. Na miejscu tragedii mieszkańcy zablokowali ruch i wezwali burmistrza Krajenki oraz komendanta powiatowego policji. Przyjechał komendant Janusz Kozanecki i starosta Mirosław Jaskólski. Nie udało się im powiadomić o zdarzeniu burmistrza. Mieszkańcy Skórki, którzy od kilku lat słali alarmujące pisma o wybudowanie na rzece Głomii osobnej kładki dla pieszych, protestowali przeciwko opieszałości władz. Most w miejscu, gdzie wydarzyła się tragedia, jest tak wąski, że nie mogą się na nim minąć dwie duże ciężarówki. Gdyby znaleźli się tam wówczas piesi, są bez szans. Na dodatek most znajduje się w najbardziej uczęszczanym miejscu, obok szkoły i kościoła. Od kilku miesięcy zagrożenie jeszcze wzrosło z powodu remontu mostu w Dobrzycy, wielu kierowców wozów dostawczych wybiera objazd właśnie przez Skórkę.

Co dalej?

Wczoraj w starostwie złotowskim rozpoczęło się spot- kanie z udziałem Rady Sołeckiej Skórki, radnych gminy Krajenka, burmistrza, wicestarosty, komendanta powiatowego policji oraz szefowej złotowskiego oddziału Wojewódzkiego Zarządu Dróg, Anny Chałko.

Opozycyjna radna gminy oraz Rada Sołecka prezentowały cały plik dokumentów, jakie słano do władz samorządowych w sprawie zagrożeń na tej drodze. Burmistrz Krajenki przedstawił równie bogatą korespondencję w tej sprawie zarówno do samorządu wojewódzkiego i do Wojewódzkiego Zarządu Dróg.

Anna Chałko obiecała, że na razie na moście wprowadzony zostanie ruch przemienny z odpowiednią sygnalizacją świetlną. Przyjazd do Skórki obiecał przedstawiciel WZD z Poznania. Na remont drogi i budowę kładki potrzeba pieniędzy. Tymczasem, jak poinformował burmistrz Janusz Szczerbiak, w planach województwa wielkopolskiego inwestycje te zaplanowano na lata 2007-2008.

Pomóż policji

Okoliczności wypadku bada policja, która prosi świadków zdarzenia o kontakt telefoniczny pod nr: (067) 265-02-43 lub bezpłatny telefon zaufania 0 800-279-791.

źródło: http://poznan.naszemiasto.pl/